Menuettia uusilla mausteilla
23.3.2026
Menuettia kaikille -kurssi Varalassa
Suomalaisen Kansantanssin Ystävien järjestämä Menuettia kaikille -kurssi toteutettiin onnistuneesti Varalan Usheiluopistolla vuosikokouksen yhteydessä. Kurssi kokosi yhteen noin 45 innokasta tanssijaa ja soittajaa tutustumaan menuettiin uusin silmin.
Kurssin opettajina toimivat Eivor Wallinvirta, Johan Lillhannus ja Marcus Blomberg, jotka johdattivat osallistujat menuetin maailmaan asiantuntevasti ja innostavasti.
Kurssilla löytyi jalkoihin menuetin perusaskel ja siihen nyansseja rennossa mutta keskittyneessä ilmapiirissä. Osallistujat pääsivät tarkastelemaan tanssia uusista näkökulmista – niin askelluksen, ilmaisun kuin musiikin ja liikkeen vuorovaikutuksen kautta. Yhteinen oppiminen ja tekeminen rikastuttivat kaikkien kokemusta ja vahvistivat ymmärrystä tästä arvokkaasta tanssista.
Kurssi tarjosi osallistujille inspiroivan mahdollisuuden kehittää omaa osaamistaan. Lämminhenkinen tunnelma ja yhteinen innostus loivat vahvan pohjan perinteen elävänä säilymiselle myös tulevaisuudessa.
Lämmin kiitos kaikille osallistujille, opettajille ja muusikoille onnistuneesta kurssipäivästä!


